پیکاپ پاسپورت آمریکا پیکاپ ویزای آمریکا پیکاپ پاسپورت انگلیس وقت سفارت آمریکا

8 گام تا رسیدن به ویزای غیرمهاجرتی ایالات متحده امریکا

1- هدف از سفر و نوع ویزای درخواستی خود را مشخص نمایید: پیش از هر چیز باید بدانید چرا و به چه منظور وارد خاک ایالات متحده می شوید.

اگر صرفا به منظور بازدید اماکن تفریحی، ملاقات دوستان و خویشاوندان و یا معالجه و درمان پزشکی وارد خاک ایالات متحده امریکا می شوید، توریست هستید و باید نوع ویزای B2 را انتخاب نمایید.

اگر هدف شما از ورود به امریکا شرکت در یک جلسه کاری، کنگره و کنفرانس و یا گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه مدت است، بیزنس ویزیتور هستید و باید ویزای B1 را انتخاب نمایید.

اگر به منظور تحصیل در دانشگاه ها و موسسات علمی وارد خاک امریکا می شوید، دانشجو هستید و باید ویزای F1 را انتخاب نمایید. متقاضیان ویزای F1 می توانند همسر و فرزند زیر 21 سال خود را نیز به امریکا بیاورند. نوع ویزای درخواستی این افراد متعلقه F2 خواهد بود.

اگر جهت شرکت در دوره آموزشی طولانی مدت "بیش از 6 ماه"، تحقیقات علمی و یا فرصت مطالعاتی  وارد امریکا می شوید، اکسچنج ویزیتور یا دانشجوی تبادلاتی هستید و باید ویزای J1 را انتخاب نمایید. متقاضیان ویزای J1 نیز می توانند همانند دانشجویان، همسر و فرزند زیر 21 سال خود را همراه خود به امریکا بیاورند. نوع ویزای درخواستی این افراد متعلقه J2 خواهد بود.

اگر برای گذراندن دوره های عملی فنی حرفه ای و هنری وارد امریکا می شوید، هنرجو هستید و باید نوع ویزای M1 را انتخاب نمایید.

اگر متقاضی ویزای نامزدی یا ازدواج هستید، نوع ویزای K1 را انتخاب نمایید.

اگر به منظور سرمایه گذاری وارد امریکا می شوید، ویزای E2 را انتخاب نمایید

اگر قصد کار کردن در ایالات متحده را دارید و از یکی از سازمان ها یا شرکت های امریکایی دعوت به کار شده اید، ویزای H1B را انتخاب نمایید.

انواع دیگر ویزای کاری امریکا شامل موارد زیر می شود:

H2A "کشاورزان فصلی"، H2B "کارگران موقت"، H3 "آموزش کودکان معلول"، L "کار در شعبه امریکایی شرکتی که هم اکنون در آن مشغول به کارید."، O "ویزای افرادی با توانایی های خارق العاده."، P1 "ورزشکارانی که قصد شرکت در مسابقه را دارند."، P2 "هنرمندان مبادلاتی"، P3 "هنرمندانی که قصد اشاعه یا نمایش هنر خود را دارند."، Q1 "کسانی که قصد شرکت در یا برنامه فرهنگی بین المللی مبادلاتی را دارند."

2- مدارک موردنیاز برای ویزای درخواستی را آماده نمایید: هر متقاضی دریافت ویزای امریکا باید با دلایل و مدارک محکم و مستند، افسر مربوط به امور کنسولی را متقاعد نماید که صلاحیت ورود به خاک امریکا را داراست.

مدارک کلی متقاضیان انواع مختلف ویزا:

مدارک شخصی و خانوادگی شامل پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار، شناسنامه، کارت شناسایی ملی، سند ازدواج یا طلاق، کارت پایان خدمت یا معافیت "مخصوص آقایان".

مدارک شغلی شامل گواهی اشتغال به کار، حکم کارگزینی یا بازنشستگی، فیش حقوقی، روزنامه رسمی و آگهی تغییرات و تصمیمات شرکت، کارت بازرگانی یا پرسنلی، جواز کسب، پروانه بهره وری، پروانه مطب و پروانه دائم طبابت، پروانه سازمان نظام مهندسی، گواهی شورای اصناف و ...

مدارک مالی شامل گردش شش ماهه حساب بانکی، نامه تمکن یا Bank Statement ، سند ملکی قطعی یا وکالتی، برگه خرید سهام و اوراق مشارکت یا هرگونه سرمایه گذاری در بازار بورس یا موسسات مالی معتبر.

مدارک مرتبط با ویزای B2: دعوتنامه دیدار فامیلی یا نامه پذیرش بیمارستان، فرم I-134، رزرواسیون هتل.

مدارک مرتبط با ویزای B1: دعوتنامه تجاری یا علمی، تاییدیه ثبت نام کنگره و خلاصه مقاله.

مدارک مرتبط با ویزای F1: فرم I-20 و برگه تاییدیه پرداخت SEVIS FEE.

مدارک مرتبط با ویزای J1: فرم DS-2019 و برگه تاییدیه پرداخت SEVIS FEE، فرم DS-7002 "مخصوص برخی دوره های کارآموزی".

مدارک مرتبط با ویزای M1:  فرم I-20 و برگه تاییدیه پرداخت SEVIS FEE.

مدارک مرتبط با ویزای K1: فرم I-129F و I-485، طلاق نامه یا گواهی فوت همسر قبلی "درصورت لزوم"، گواهی عدم سوء پیشینه، برگه انجام معاینات پزشکی، فرم I-134 و هرمدرکی دال بر اثبات رابطه حقیقی با فرد شهروند ایالات متحده امریکا.

مدارک مرتبط با ویزای E2: فرم DS-156E و مدارک مرتبط با کار و سرمایه گذاری در امریکا.

مدارک مرتبط با ویزای کار: فرم I-129 و I-797، فرم I-129S "مختص متقاضیان ویزای L".

3- تکمیل اپلیکیشن فرم DS-160: مهم ترین مرحله در راه رسیدن به ویزای امریکا تکمیل فرم DS-160 است. کلیه متقاضیان ویزاهای شرح داده شده، می باید با مراجعه به وبسایت www.ceac.state.gov  درخواست خود را به صورت آنلاین ارائه دهند. اطلاعات مورد نیاز این فرم شامل اطلاعات شخصی و خانوادگی، اطلاعات سفر، اطلاعات شغلی و تحصیلی و سایر اطلاعات مرتبط با سفرهای قبلی فرد متقاضی و پیشینه وی می گردد. " فرمت فارسی این فرم در بخش دانلود های این سایت موجود می باشد." با توجه به اهمیت فراوان DS-160، توصیه می شود در صورتیکه آشنایی کافی به زبان انگلیسی و نحوه تکمیل فرم ندارید، مسئولیت آن را به فردی مطمئن و مجرب بسپارید.  اگر شخصا اقدام به تکمیل این فرم مینمایید نهایت دقت و حوصله را به خرج دهید و حتما پس از آپلود یک عکس رنگی 5*5 زمینه سفید جدید، فرم را سابمیت کنید و Confirmation Page را پرینت بگیرید و در روز مصاحبه ارائه دهید؛ در غیر این صورت درخواست شما کان لم یکن تلقی خواهد شد و سفارت از پذیرش شما سرباز می زند.  

4- کنسولگری مورد نظر خود را انتخاب نمایید: سفارت امریکا در اکثر شهرهای بزرگ جهان نمایندگی دارد. در ایران سفارتخانه سوئیس به عنوان حافظ منافع ایالات متحده امریکا فعالیت می نماید اما این سفارتخانه امور مرتبط با ویزا را پوشش نمی دهد. سفارت امریکا جهت تسهیل امور کنسولی ایرانیان سه کنسولگری دبی، ایروان و آنکارا را به شهروندان ایرانی اختصاص داده است. افسرهای این سه کنسولگری به زبان فارسی صحبت می کنند و به مدارک مربوط به ایرانیان آشنایی دارند. با وجودی که به طور کلی محدودیتی برای انتخاب مکان مصاحبه وجود ندارد، توصیه می شود جهت افزایش شانس قبولی، یکی از سه مکان فوق را انتخاب نمایید؛ چراکه برخی از سفارتخانه های امریکا قوانین مخصوص به خود را دارند" به طور مثال وقت سفارت باید حتما در زمانی گرفته شود که متقاضی در خاک آن کشور است و یا مخصوص کسانیست که اقامت آن کشور را دارا هستند."

پیش از انتخاب نهایی کنسولگری، وقت های موجود برای آن مکان را از مشاور خود جویا شوید تا تا در برنامه ریزی سفر شما خللی وارد نشود. یکی دیگر از موارد تعیین کننده مکان مصاحبه، شرایط مربوط به پیکاپ پاسپورت است. به این معنا که آیا در مرحله صدور ویزا الزامی برای مراجعه مجدد فرد متقاضی وجود دارد یا خیر. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به بخش "پیکاپ پاسپورت" این سایت مراجعه نمایید. هم اکنون امکان پیکاپ پاسپورت در کنسولگری های دبی و ایروان وجود دارد.

5- هزینه مرتبط با ویزای درخواستی خود را پرداخت نمایید: پیش از گرفتن وقت سفارت، میباید هزینه مرتبط با نوع ویزای موردنظر خود را پرداخت نمایید VISA FEE. توجه داشته باشید که این هزینه غیرقابل استرداد و غیرقابل انتقال است؛ بدین معنا که بلافاصله به حساب کنسولگری مربوطه واریز میشود و قابل انتقال به کنسولگری دیگری نیست. هم چنین در صورت کنسل کردن وقت، مستردد نمی شود و قابل استفاده برای شخص دیگری نخواهد بود. این واریزی تا یک سال در سیستم سفارت اعتبار خواهد داشت. پس از انجام واریزی، یک شماره رسید به شما داده می شود که ارائه آن در روز مصاحبه الزامیست. “MRV FEE RECEIPT NUMBER”

مبلغ واریزی سفارت برای انواع مختلف ویزا به شرح زیر است:

کلیه متقاضیان ویزاهای B1, B2, B1/B2, F1,F2,J1,J2,M1,M2 : 160 دلار امریکا.

متقاضیان K1,K2: 240 دلار امریکا.

متقاضیان ویزای کار: 190 دلار امریکا.

متقاضیان E2: 270 دلار امریکا.

*مبلغ پرداختی سویس "SEVIS FEE" برای ویزاهای F1,F2,M1,M2 200 دلار و برای ویزاهای J1,J2 180 دلار میباشد.

6- وقت سفارت بگیرید: پس از انتخاب کنسولگری دلخواه و پرداخت هزینه ویزا، یکی از وقت های موجود را برای مصاحبه انتخاب نمایید. معمولا امکان تغییر وقت برای کنسولگری های امریکا وجود دارد. به طور کلی تمامی متقاضیان ایرانی، میباید شخصا در مصاحبه حضور پیدا کنند؛ کنسولگری آنکارا افراد زیر 14 سال یا بالای 80 سال را از حضور درمصاحبه معاف می نماید. توجه داشته باشید که وقت سفارت باید برای تک تک افراد خانواده "حتی نوزادان" تعیین شود.حتما چندین ماه پیش از زمان موردنظر برای سفر به ایالات متحده، اقدام به تعیین وقت نمایید تا با مشکلاتی چون پرشدن وقت های مناسب مواجه نشوید.

ایمیل تاییدیه وقت سفارت “Appointment Confirmation”را پرینت بگیرید و در روز مصاحبه همراه داشته باشید.

7- مدارک خود را ترجمه نمایید: کلیه مدارک متقاضیان ویزای امریکا باید به زبان انگلیسی ترجمه شود. الزامی برای دریافت مهر دادگستری و وزارت امورخارجه ایران وجود ندارد و مهر دارالترجمه به تنهایی کفایت می کند. "در این مورد نیز می توانید از تیم ترجمه ایران-آنکارا کمک بگیرید." تا پیش از شش ماه از زمان مصاحبه اقدام به ترجمه مدارک نکنید چراکه اعتبار خود را تا زمان مصاحبه از دست میدهند.

8- در روز مقرر برای مصاحبه حضور یابید: یک ربع تا نیم ساعت قبل از زمان مصاحبه در کنسولگری حضور یابید. "متقاضیان ویزای مهاجرتی و نیز متقاضیان k1 باید 48 ساعت قبل از مصاحبه وقت پزشکی بگیرند و معاینات پزشکی انجام دهند."از آوردن وسائل اضافی مانند کیف های بزرگ و وسائلی مانند لپ تاب و تبلت خودداری نمایید. پرینت تاییدیه وقت سفارت و DS-160 را حتما همراه داشته باشید. صادق باشید و از ارائه هرگونه اطلاعات و مدارک نادرست بپرهیزید. افسر مربوط به امور کنسولی پس از بررسی اپلیکیشن فرم و سایر مدارک، به شما خواهد گفت که آیا با درخواست شما موافقت شده است یا خیر.

 درصورتیکه با درخواست شما مخالفت شود، معمولا یک refusal letter به شما داده میشود که در آن نوشته شده شما به موجب قانون 214b یا 212a حائظ شرایط نیستید یا طبق ماده 221g باید مدارک تکمیلی خود را برای بررسی بیشتر به سفارت ارائه دهید.

اگر با درخواست ویزای شما موافقت شود، یا برگه صورتی دریافت خواهید نمود بدین معنا که ویزای شما در همان لحظه قابل صدور است ویا برگه زرد میگیرید به این معنا که باید روند پروسه اداری administrative processing و یا FBI Check برروی پرونده شما انجام شود؛ در این صورت باید با وارد کردن شماره پرونده در وبسایت مربوط به کنسولگری از آخرین وضعیت خود آگاه شوید و پس از به اتمام رسیدن پروسه اداری، پاسپورت خود را جهت صدور ویزا به کنسولگری ارائه دهید.

اعتبار ویزای امریکا برحسب نوع ویزای درخواستی متفاوت است. معمولا ویزاهای توریستی امریکا دو تا سه ماه اعتبار دارد "مدت زمان لازم برای ورود به امریکا" و میتوان با آن تا شش ماه در ایالات متحده امریکا اقامت داشت.

 

با رعایت 8 مرحله فوق مسیری روشن و منظم را در راه رسیدن به ویزای امریکا خواهید پیمود. مشاوران ما در این راه راهنمای شما خواهند بود.

 

 

شاد و سربلند باشید.

تیم وقت سفارت ایران - آنکارا

 

تاریخ انتشار :17 اسفند 1392